EN AR DE

Botoks

Botoks / Botox Nedir? Nasıl Etki Eder?

Clostridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilen botulinum toksini , botoks (botox) uygulamasıyla tıbbın bir çok alanında,özellikle estetik amaçla kırışıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kasların çalışmasını önleyerek etki sağlar. Sinir ve kas arasındaki etkileşimi bloke ederek ciltteki çizgileri, kırışıklıkları giderir.

Botulinum toksin enjeksiyonu işlemi; direkt kasların içine, ince iğneler ile enjekte edilerek, çizgilerin yaklaşık 4-7 gün içerisinde yok olmasını sağlar ve ayrıca yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller.

Botoks tedavisinin sağlığı etkileyecek bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak, tedavi sonrasında botoks ilacı işlem yapılan bölgedeki kasların hareket eyleminin engellemesini sağlayarak, botoks yapılan bölgede bulunan mimiklerin işlevini azaltabilir veya tamamen ortadan kalkabilmektedir. Özellikle yanak çevresine yapılan uygulama ile gülümse sırasında oluşan kırışıklık görünümünde ki mimiklerinizi görünmeyecek hale getirebilirsiniz. Böylelikle daha gergin, güzel ve genç bir yüze sahip olmuş olursunuz.

Botoks / Botox Kullanım Alanları

– Koltuk altı terlemelerinde,
– El, ayak terlemelerinde
– Ciltteki ince kırışıklıkların giderilmesinde
– Kaş arası ve alın çizgilerinin giderilmesinde
– Göz çevresi (kaz ayakları) kırışıklıklarının giderilmesinde
– Dudak üstü ve çevresi kırışıklıkların giderilmesinde
– Kaş ve burun ucu kaldırma
– Boyun ve dekolte kırışıklıklarında

Uygulama Süresi

Ortalama 15 – 30 dk.dır.

Terleme Tedavisinde Botoks Nasıl Etki Gösterir?

Terleme Tedavisinde Botoks Uygulaması

Aşırı terleme, toplumda sık  görülen sağlık ve hijyen problemidir. Herhangi bir yaşta başlayabilen bu durumun yaygın görülen nedenleri arasında obezite, diyabet, yüksek tansiyon, baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketimi yer almaktadır.

Çoğu insan günde 1 litreye yakın ter üretirken, aşırı terleyen kişilerde bunun 10 katı kadar terleme görülebilir. Aşırı terlemenin en çok görüldüğü yerler yüz, koltukaltı, eller ve ayaklardır.

Botoks terlemenin görüldüğü yerlerdeki ter bezlerine uygulanır ve terlemeye sebep olan sinir iletimini bloke ederek terlemeyi önler.

Terleme Tedavisinde Botoks Ne Kadar Süre ile Etkili Olur?

Ortalama 6 aya kadar etki göstermekle birlikte hastaların % 40’ı bir yıla yakın bir süre terleme şikâyeti yaşamadıklarını belirtmektedirler.

Botoks (Botox) Uygulaması Öncesi Uyarılar

  • Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar alınmamalıdır.
  • Uygulama öncesi bir hafta süre ile alkol alınmamalıdır.

Botoks (Botox) Uygulaması Sonrası Uyarılar

  • Tedavi sonrasında 1 – 2 saat süreyle dik pozisyonda kalınmalı ve enjeksiyon bölgesi kasları çalıştırılmalıdır.
  • 24 saat süreyle zorlayıcı egzersiz hareketlerinden uzak durulmalıdır.

Bir gün boyunca sıcak su ile duş, sauna, yüzme ve egzersizden kaçınılması tavsiye edilir.