EN AR DE

Metabolic Balance

Metabolic Balance nedir?

Metabolic Balance, dahiliye ve beslenme uzmanı Alman doktor Wolf FUNFACK tarafından oluşturulmuş kilo düzenleyici bir metabolizma programıdır. Bu program, güncel laboratuar tahlilleri ve sağlık durumu çerçevesinde, yeme içme alışkanlıklarını kişiye özel olarak sağlıklı ve dengeli bir şekilde düzenliyor.

2- Metabolic Balance programının amacı kilo vermek mi?

Bu bir diyet değil, metabolizma dengeleme programı olduğu için kilo vermenin yanı sıra kilo almak veya metabolizmasını düzenlemek isteyenler de uygulayabiliyor. Yanlış beslenme, gelişmekte olan ülkelerde yetişkin insanların yaklaşık yüzde 65’inde kilo ve sağlık problemlerine yol açtığı için, bu programla, hayat boyu doğru beslenerek metabolizmayı dengeleme sağlanıyor.

3- Bu denge nasıl sağlanıyor?

Kişiye özel hazırlanan beslenme planı sayesinde vücut ihtiyaç duyduğu tüm sağlıklı besinleri alıyor. Bu sayede hormonların dengesi güçleniyor. Sadece bir beslenme değişikliği ile, diyet yapmadan, amacınız kilo kaybıysa zayıflamaya destek ürün ve ilaçlar kullanmadan, sağlığınızı koruyarak denge sağlayabiliyorsunuz.

4- Sistem, vücudun ihtiyacı olan besinleri almaya mı dayanıyor?

Aslında bütün vücudumuzun dengesi hormonlar tarafından sağlanıyor. Bu hormonlar vücut tarafından üretilebiliyorsa sorun yok. Ama kilo sorunu olanlarda hormonal üretim yeterli seviyede olmuyor. Vücuda gerekli besinleri verdiğiniz zaman kendi hormonlarını üretmeye başlıyor.

5- Program ne kadar sürüyor?

Hazırlık dönemi olan birinci aşama 2 gün sürüyor. İkinci aşama sıkı dönem olarak tanımlanıyor ve kişinin durumuna göre en az 14 gün sürüyor. Rahat dönem olan üçüncü aşamada beslenme programına ek yiyecekler ilave ediliyor. Dördüncü aşama ise hayat boyu süren koruma dönemi olarak tanımlanıyor.

6- Metabolic Balance programı nasıl uygulanıyor?

Birinci Aşama (Hazırlık Dönemi)

Beslenme konusunda doktorunuz ile yapacağınız görüşme ve laboratuar tahlillerinin yapılmasıyla başlıyor ve özel bir beslenme planı hazırlanıyor.

İkinci Aşama (Sıkı Dönem)

En az 14 gün devam edecek bu dönemde, vücudunuz kendini yeni sağlıklı beslenme planına göre ayarlar. Siz bu doğrultuda vücut kilolarınızda ortaya çıkan değişikliği fark edecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Üçüncü Aşama (Rahat Dönem)

Üçüncü aşamada artık dikkatlice ikinci aşamada izin verilmeyen besinleri ve miktarları denemeye, yani kendinizi şımartmaya başlıyorsunuz. Bu süreçte size en iyi uyan beslenme şeklini bulacaksınız.

Dördüncü Aşama (Koruma Dönemi)

Artık ideal kilonuza kavuştunuz. Yeni beslenme şeklinizdeki kuralları uygulayarak kendinizi koruyabilirsiniz.

7- Günde 3 öğün yemek yenmesi ve öğünler arasında en az 5 saat bulunması öneriliyor? Neden?

Her ara öğün metabolizmanın dengesini bozarak insülin düzeyini yükseltir ve acıkma ataklarını tetikler. Bu nedenle 5 saatlik araya sadık kalmak büyük önem taşıyor.

8- Hangi şikayetleri olanlar bu programa katılabiliyor?

Hastalıkları iyileştirmek gibi bir iddiası yok ama bu program tansiyon, tip 2 diyabet ve hormon sorunlarının tedavisine destek oluyor.

9- Metabolic Balance programının uygulanmadığı kişiler var mı?

Hamileler, emzirenler, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda bu program uygulanamıyor. Ayrıca vejeterjanlarda da uygulanamıyor.

10- Programı uygularken spor öneriliyor mu?

Spor yaparken yağdan çok karbonhidrat yakılır. Bizim amacımız yağ yakmak olduğu için ağır sporları programın üçüncü aşamasından sonra öneriyoruz. Hafif sporların (yürüyüş, yoga, pilates vs) yapılması ise programın her aşamasında tavsiye ediliyor.