EN AR DE

Nazolabial Dolgu

Nazolabial Dolgu Nedir ve Yüzünüzü Nasıl Değiştirebilir?

Burun tabanı ile ağız köşesi arasında uzanan bölge nazolabial bölge, yanak ve ağız arasındaki oluk ise nazolabial çizgi olarak adlandırılmaktadır. Nazolabial çizgiler gençlik dönemlerinde dahi bulunmakla birlikte yaş almaya bağlı olarak orta yanak sarkması derinleşince belirginlik kazanır.

Orta yüz dolgusu yanak bölgesindeki hacim eksikliğinin giderilmesinde etkili bir yöntem olmakla birlikte nazolabial çizgi tedavisi için yeterli gelmemesi mümkündür. Bazı kişilerde ise nazolabial çizginin belirginliği herhangi bir yanak sarkması olmamasına karşın normale göre daha fazla olabilir. Buna bağlı olarak yüzde yorgun bir görünüm oluşabilir.

Burun kanatlarından ağız kenarına inen nazolabial çizgileri giderme amacıyla uygulanan nazolabial dolgu etkili bir medikal estetik prosedürdür. Yaş alma, genetik ve çevresel etkenlere bağlı olarak belirginleşen nazolabial çizgilerin yüzde neden olduğu olumsuz ifade kişi özelinde planlanan ve uygulanan nazolabial dolgu prosedürü ile giderilebilir.

Nazolabial dolgu uygulaması ile nazolabial çizginin oluşmasına neden olan yağ kaybını gidermek ve bölgenin derinleşmesini ortadan kaldıracak hacmi kazandırmak mümkündür. Pratik ve konforlu bir uygulama olan nazolabial dolgunun kalıcılık süresi uygulama bölgesinin özellikleri, kullanılan dolgu maddesi ve enjekte edilen doz başta olmak üzere pek çok etkene bağlı olarak kişi özelinde değişebilir.

 

Nazolabial Dolgu Nasıl Yapılır?

Nazolabial dolgu uygulamasından önce hasta özelinde ihtiyaçlar belirlenir, beklentiler öğrenilip gerçeğe uygunluğu değerlendirilir. Kişi özelinde enjeksiyon noktaları ve dozu planlanır. Enjeksiyondan önce uygulama bölgesi sterilize edilir. Lokal anestezik etkili krem yardımıyla hastanın uygulama sırasında acı ya da ağrı hissetmesini önlemek mümkündür.

İnce uçlu iğneler ya da kanüller aracılığıyla dolgu maddesinin nazolabial çizgilere enjeksiyonu gerçekleştirilir. Nazolabial dolgu sonrası doğal ve estetik bir görünüm elde etmek için tek seferde tüm doz uygulanmamalıdır. Düşük hacimli bir uygulama yapılması, uygulama sonrası hastanın mimiklerinde ve gülümsemesinde herhangi bir değişiklik olup olmadığının gözlemlenmesi daha doğru bir adım olarak kabul edilir.

 

Nazolabial Dolgu Uzmanlık Gerektirir

Nazolabial dolgu uygulaması ile burun çevresinden ağız kenarına kadar uzanan çizgilerin ve bölgedeki kırışıklıkların giderilmesi mümkündür. Bu sayede çok daha genç, canlı ve estetik bir görünüme sahip olunabilir. Nazolabial dolgu enjeksiyonunda hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri kullanılır. Cilt dokusunda doğal olarak bulunan ancak zaman içinde miktarı azalan hyaluronik asit ciltle uyumludur. Cildi en iyi şekilde destekleyerek görünümü iyileştirir.

Doğal ve etkili sonuçlar alınması için uygulama mutlaka bu alanda uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde istenilen etki elde edilmeyeceği gibi doğallıktan uzak ve estetik açıdan rahatsız edici bir görünüm ile karşı karşıya kalınabilir.