EN AR DE

PRP

PRP ‘platelet rich plasma’ yani pıhtı hücrelerinden zengin kan demektir. PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plasma cildi yenilemekte kullanılır.

PRP cildi nasıl yeniler?

Cilt yaralandığında, cildi tamir etmek için pıhtı hücreleri gelir. Pıhtı hücreleri büyüme faktörleri olarak adlandırılan maddeleri salgılayarak cildin tamir edilme sürecini başlatırlar. Ayrıca yaralı bölgeye kök hücreleri çekerler. Bu yüzden cilde pıhtı hücrelerinden zengin PRP tedavisi yapıldığında ciltte onarılma ve yenilenme süreci tetiklenmiş olur.

PRP kimlere uygulanabilir?

Cilt yenilenmesini gerektiren sarkma, kırışıklık, iz, akne izi ve saç tedavilerinde, sarkma, azalma, kırışıklıklarda hafifleme, yüzde aydınlık ve ciltte duruluk meydana getirme işlemlerinde kullanılır.

PRP nasıl yapılır?

PRP tedavisinde elde edilen plasma ciltte sorunlu bölgede minik iğneler yardımı ile cilt altına ve içine verilir. Açılan gözeneklerden PRP cilt tarafından kolayca emilir.

PRP uygulaması ne kadar süre alır?

Kan alındıktan sonra PRP hazırlanması yaklaşık 8-15 dakika sürer, cilde uygulanması ise 10-20 dakika arasındadır.

PRP ne sıklıkla yapılmalıdır?

PRP tedavisi 2-4 hafta aralıklarla 3-4 seans yapılır, 6-12 ay sonra tekrar uygulanabilir.

PRP uygulamasında acı hissedilir mi?

İşlemden önce anestezik krem sürülerek cilt uyuşturulur. PRP minik iğneler kullanılarak uygulanır. Bu yüzden çok fazla acı hissedilmez.

PRP tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

PRP tedavisi cildin kendini yenileme esasına dayanır. Bu yüzden tedavi sonuçları ikinci veya üçüncü seanstan sonra ortaya çıkar.

PRP tedavisinin etki süresi ne kadardır?

PRP cilt düzeltme etkileri 3-6 ayda gerçekleşir. Ciltteki etkileri yaklaşık 1-1,5 yıl devam eder.

PRP kimlere uygulanmaz?

Kan sulandırıcı alanlara, kanser öyküsü olanlara, kan hastalığı olanlara, yapılacak alanda infeksiyon ve iltihap olanlara, hamile ve emzirenlere uygulama yapılmaz.

PRP uygulamasının yan etkileri nelerdir?

PRP tedavisi kişinin kendi kanıyla yapıldığı için fazla yan etki beklenmez.  Alerji riski düşüktür.

PRP ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

PRP tedavisi sonrasında kişi normal hayatına devam edebilir. Bazen yapılan iğnelere bağlı küçük ve geçici morluklar olabilir, kapatıcı makyaj malzemeleri ile kolayca kapatılabilir.

PRP işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

İşlemle aynı gün sıcak banyo yapılmaz, güneşten koruyucu kullanılmalıdır.